Publikowali

Anna Adamowicz – Studentka analityki medycznej, autorka tomu poetyckiego Wątpia (Łódź 2016) oraz wierszy publikowanych m.in. w artPapierze, 2Miesięczniku, Opcjach 1.1, a także na stronie Zeszytów Poetyckich i w biBLiotece Biura Literackiego. Dwukrotna finalistka „Połowu” (2012, 2016), nominowana do nagrody głównej w XIX OKP im. Jacka Bierezina. Mieszka we Wrocławiu.

Paula Apanowicz (ur. 1998) – Dziennikarka i absolwentka Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Publicystka portalu Histmag.org. W kręgu jej zainteresowań znajdują się filozofia filmu, estetyka kina i historia X Muzy, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Alfreda Hitchcocka oraz Charliego Chaplina. W wolnych chwilach czyta Gombrowicza i ogląda stare filmy.

Piotr Borkowicz (ur. 1994) – Skończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował w czasopismach takich jak 2miesięcznik, Bliza, Kontent oraz Autograf. Praktykujący surrealista, zagorzały miłośnik techno. Wielbiciel twórczości Paula Celana.

Damian Byczkowski – Student filozofii. W czasie wolnym promuje idee przedmiotów sprzecznych na spół z transhumanizmem. Samozwańczy poeta i chodząca entropia.

Wioletta Ciesielska (ur. 1980) – Jej debiutancki tomik nosi tytuł krańcówka Litzmannstadt i jest pokłosiem XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Publikowała m.in. w Breg Art, Wytrychu, Helikopterze, Obszarach Przepisanych, Cegle, Inter-, Tlenie Literackim, Drobiazgach, Wakacie, Śląskiej Strefie Gender. Redaktorka Babińca Literackiego.

Magda Daniell – W przyszłości chce kształcić się w różnych dziedzinach, a aktualnie studiuje filozofię. Interesuje się etyką, filozofią społeczną i doszukuje się jej w filmach, które towarzyszą jej w życiu.

Mateusz Dolewski (ur. 1996) – Interesuje się filozofią niemiecką, historią Wielkiego Stepu i różnymi takimi.

Kamil Frąckiewicz (ur. 1995) – Filozoficzny leser, działający na polu estetyki, sztuki i literatury. Instagram: @szklanymozg.

Kamil Galus – Poeta, autor tomiku Zaduch.

Paweł Homel – Student filozofii na UG. Gdańszczanin i obywatel Internetu. Lubi gotować i budować. A w filozofii – rozmawiać, dyskutować, kłócić się i nie zgadzać (czasem nawet kulturalnie).

Adam Jank (ur. 1991) – Filozof, prezes zarządu Fundacji Humanity Plus Philosophy. Odpowiada za siedem edycji projektu Wszystko jest filozofią, finansowanego z miejskich środków. Interesuje się filozofią emocji, grami wideo, literaturą, mindfulness, psychologią poznawczą i retoryką. Mieszka w Gdyni z jednym kotem. Prowadzi też kanał na YouTubie: @AdamJankHPP.

Borys Jagielski – Fizyk z wykształcenia. Pracuje jako nauczyciel w Oslo. Zaprasza też na swój blog.

Piotr Jemioło (ur. 1990) – Autor wierszy, opowiadań, szkiców krytycznych. Publikował m.in. na stronach Biura Literackiego i wydawnictwa j, w Małym Formacie, Kontencie, Odrze, Twórczości, Wizjach, Nowym Napisie, ArtPapierze, Dwutygodniku, Rewirach, Multimediach. Trzykrotny laureat Nagrody Głównej na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2010, 2011, 2012). Laureat Nagrody Literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiutancką książkę pt. Nekrotrip (wyd. Kontent, 2019). Od niedawna współpracuje z instagramerką @emocjonalnydetoks (profil ma ponad 12 000 obserwujących).

Witold Hewelt (ur. 1997) – Domorosły filozof i potencjalny snob, rzekomo poeta (też człowiek). Tymczasowo najgorszy typ nihilisty. Pozostaje sceptyczny wobec własnego sceptycyzmu. Interesuje się byciem i niebyciem, a także wszelkimi następstwami uwikłania człowieka w dychotomie świata zastanego.

Michał Kaczmarek (ur. 1986) – Z zawodu nauczyciel języka angielskiego, obecnie pracownik działu eksportu. Pisze wiersze bardzo dobre, dobre, słabe i bardzo słabe. Te najlepsze, oprócz Radykalnego słonia, publikowane były między innymi na łamach: Gazeta Kulturalna, pisarze.pl, Helikopter.

Andrzej Karpiński – student teologii i religioznawstwa na Uniwersytecie w Oksfordzie. Naukowo zajmuje się wybranymi aspektami problematyki relacji filozofii kontynentalnej (ostatnio zwłaszcza: Hegel oraz fenomenologia) do zagadnień teologii chrześcijańskiej. W wolnym czasie uzależniony od YouTube, pisze wiersze oraz lubi długie piesze wędrówki.

Marcin Kleinszmidt (ur. 1990) – Podobno pisze wiersze. Wydał tomik Skróty (Stowarzyszenie Salon Literacki, Warszawa 2014).

Wojciech Kłosiński – Student filozofii.

Paweł Kosik – Absolwent filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Filozoficznie ukierunkowany w stronę filozofii niemieckiej, głównie okresu romantyzmu. Pozafilozoficznie natomiast wielki fan uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz twórczości Davida Lyncha.

Mikołaj Kotuła (ur. 1996) – Kognitywista z wykształcenia. Z przekonania krytyk kognitywistyki i filozofii umysłu, jednak ani filozof, ani naukowiec – może post-filozof? Zwolennik eutanazji anachronicznych pojęć. Zazwyczaj bardzo szybko przestaje się zgadzać z tym co pisze i mówi – niestety po fakcie.

Michał Kozłowski – Jest autorem dwóch tomików: Gadane (Księgarnia Akademicka, 2014) i Nie myśl o mnie źle (Biblioteka Toposu, 2017). Mieszka we Wrocławiu.

Cyprian Kraszewski (ur. 1993) – Magister filozofii i kulturoznawca; studiował na Uniwersytecie Gdańskim; członek DKF „Miłość Blondynki” na UG oraz Fundacji Humanity Plus Philosophy; publicysta internetowy i działacz społeczny; współtwórca industrialno-punkowego projektu Falanster.

Marcin Krupowicz – Absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Nauczyciel, tutor i wychowawca w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy STO w Warszawie.

Jakub Książek – Związany z Krakowem, studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim i informatykę na tamtejszej Politechnice. Naukowo zainteresowany osiągnięciami nauk przyrodniczych i historią filozofii, zawodowo – projektowaniem aplikacji webowych. W wolnych chwilach czytuje dzieła klasyków i nie-klasyków literatury fantasy, spędza też mnóstwo czasu przed grami z epoki Commodore. Uważa, że dobra rozmowa jest jak dobra kawa – gorąca, pobudzająca i spożywana bez pośpiechu.

Bartłomiej Kupiec (ur. 1997) – Studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz jest tłumaczem w Watching America – amerykańskim portalu informacyjnym. Zwycięzca VIII edycji ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego „Orzech” im. Jerzego Kozarzewskiego. Przedstawiciel rocznika ‘97 na poetyckiej niwie, zafascynowany filozofią, transformacją energetyczną oraz przemianami społeczno-ekonomicznymi. Stara się uciec od konsumpcjonizmu XXI wieku, ale jak na razie bez sukcesu. Jego wiersze były publikowane w 2Miesięczniku. Piśmie ludzi przełomowych oraz w Nowych Myślach. Jest członkiem studenckiego stowarzyszenia All in UJ oraz ELSA.

Monika Maciasz (ur. 1992) – Byłam listonoszem, nie umiem jeździć na łyżwach. Czasem potrzebuję się zgubić.

Dawid Majer (ur. 1981) – Ukończył filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Poeta, publicysta, performer, autor piosenek, event manager. Publikował m.in. w Toposie, Wyspie, Kresach, Arteriach, Tyglu Kultury, Fragile, Portrecie, Odrze, Blizie, Tygodniku Powszechnym, Stronie Czynnej czy Papierze w Dole. Wydał tom poezji Księga grawitacji (2009), za który otrzymał nagrodę Złoty Środek Poezji za najlepszy debiut, a także nominację do nagrody Silesius w tej samej kategorii. Następnie ukazał się jego audiobook Popielniczka (Bliza, 2010). Tłumaczony na język angielski, antologizowany tu i ówdzie. Od 2011 roku współpracuje z Włodzimierzem Kiniorskim (m.in. Izrael, Brygada Kryzys, Tie Break), łącząc na scenie muzykę, performance i sztukę spoken word (występy m.in. w gdańskim Teatrze w Oknie, bydgoskim Mózgu czy na festiwalach literackich i teatralnych). Własną sztukę performance prezentuje także w galeriach (m.in. Spiż7 w Gdańsku, czy Studio18 w Stroud). Członek grupy czytelniczo-dyskusyjnej Stroud Radical Readers. Ukazał się audiobook EP-ka pt. Action Writing duetu Kinior/Majer (Bliza, 2012) z koncertu w gdańskim Teatrze w Oknie. Na przestrzeni lat imał się równolegle różnych zajęć, pracował m.in. jako budowlaniec, kurier, agent muzyczny, dziennikarz, event manager, agent nieruchomości, radiowiec, korektor, barman, pracownik fizyczny w stoczni, operator wózka widłowego, magazynier, pilarz, hutnik piecowy, farmer, model czy aktor. Obecnie jako niezależny publicysta i copywriter. Mieszka w Wielkiej Brytanii.

Anna Mochalska (ur. 1991) – Bydgoszczanka, doktorantka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Autorka arkusza poetyckiego Okno na świat (Zielona Góra 2012, grand prix ogólnopolskiego konkursu) i tomu syndrom obcej ręki (Warszawa 2014). Publikowała w czasopismach (m.in. 2Miesięcznik, Wakat, Instynkt) i antologiach. Współpracuje z grupą Nowy Bruk i ze Stowarzyszeniem Salon Literacki, dla którego co miesiąc pisze recenzje ukazujące się na stronie salonliteracki.pl.

Piotr S. Nowak (ur. 1992) – Obecnie student filozofii na Uniwersytecie Gdańskim, dyplomowany złotnik-jubiler, jest więc filozofem, który ma zawód, nawet jeśli filozofia sprawi mu zawód. Na co dzień przyjmuje humorystyczny dystans do Ja ^ ~Ja.

Józef Okulewicz (ur. 1951) – Absolwent informatyki na Politechnice Warszawskiej. Doktorat z dyscypliny Transport. Teraz na emeryturze. Od końca studiów zajmuje się hobbystycznie filozofią Józefa Hoene-Wrońskiego. Odtworzył koło wynalezione przez Hoene-Wrońskiego.

Emil Pietras – Studiował filologię polską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie obecnie mieszka. Od kilku lat także współredaktor facebookowego Polonisty Po Godzinach, członek załogi Warszawskiego Programisty. W czasie wolnym uprawia vita contemplativa.

Mateusz Pietrzak (ur. 1995) – Student filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Bujający w obłokach marzyciel, któremu myślenie wychodzi lepiej niż działanie. Obecnie rozpoczyna karierę w zawodzie redaktora. Interesuje się winiarstwem. Marzy o wydaniu własnej książki.

Michał Pranke – Poeta, autor tomu b (Łódź 2015). Mieszka w Toruniu.

Rafał Różewicz (ur. 1990) – Były redaktor naczelny 2Miesięcznika. Pisma ludzi przełomowych. Autor tomików Product placement (2014) i niedawno wydanego Państwo przodem (2016). Nominowany do Silesiusa w kategorii „debiut roku” i Nagrody kulturalnej wARTo (2015). Mieszka we Wrocławiu.

Wojciech Skorupka (ur. 1993) – Absolwent filozofii, doktorant. W odpowiedzi na starożytne maksymy wciąż poznaje siebie, a mądrości nie miłuje ponad miarę.

Rudolf Slusarski (ur. 1992) – Dyplomowany filozof, zawodowy specyfikator, konsument kultury. Specjalizuje się w filozofii języka, na stałe współpracuje z trzema kotami. W wolnych chwilach zajmuje się przesłuchiwaniem olbrzymich ilości muzyki i życiem według zasady „nie znam się, więc się wypowiem”.

Anna Stolarczyk (ur. 1984) – Magister politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prywatnie mama trójki dzieci. Jej pasją oprócz literatury są góry, ornitologia i nurkowanie. Wiersze publikowane były w 8. Arkuszu Odry, e-tygodniku pisarze.pl, fanpage’u ZawierszujmyBielsko. Trzy opowiadania ukazały się w konkursowych antologiach. Ostatnio laureatka honorowa pracy konkursowej Kapsuła Czasu organizowanej przez Fundację TworzyMy Kraków oraz laureatka III miejsca konkursu poetyckiego II Wolbromskiej Jesieni Poetyckiej pod hasłem „Piękna nasza Polska cała. Wspomnienia z podróży”. Była bielszczanka, obecnie mieszka w Buczkowicach.

Artur Szalsza – Tłumacz, anglista, niedzielny filozof, aspirujący muzyk. Snob o eklektycznych upodobaniach.

Gabriel Szuliński (ur. 1999) – Student filozofii na UG, z aspiracją na doktorat. Choć jego pasja nie spotyka się z powszechnym zrozumieniem ze strony rodziny i znajomych, to dalej widzi w tym cel i uparcie studiuje. Interesuje się filozofią języka, ontologią i epistemologią. W wolnej chwili pisze wiersze i piosenki, choć mało z tego, co pisze go zadowala. Stara się łapać prześwity wieczności między sekundami i zostawić po sobie świat choć trochę lepszym niż go zastał. Fan Platona.

Maciej Taranek – Słoń jak koń jaki jest, każdy widzi, a jak cię widzą tak cię piszą.

Patrycja Tempska (ur. 1993) – Studentka filozofii, na co dzień prowadzi badania dotyczące metod przeciwdziałania przemocy w sieci pracując w laboratorium sztucznej inteligencji Samurai Labs. Miłośniczka gry na saksofonie.

Marek Tokarzewski (ur. 1997) – Romanista in spe. Zajmuje się filozofią współczesną, językoznawstwem, literaturą i niekończeniem swoich projektów. Klasyczny przypadek człowieka, który im wie więcej, tym wie mniej.

Miłosz Wieczór (ur. 1991) – Nihilistyczny scjentysta z programem pozytywnym. Od czasu lektury Prousta uważa, że życie „jest spoko”, o co zresztą nieustannie kłóci się sam ze sobą. Aktualnie mieszka i pracuje w Barcelonie, gdzie poza modelowaniem układów biologicznych uczy się odróżniać kastylijski od katalońskiego.

Klaudia Wiercigroch-Woźniak – Absolwentka filologii polskiej, członek Grupy Literackiej Gronie im. Emila Zegadłowicza przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej (Żywiec). Debiutowała na łamach miesięcznika Gazeta Kulturalna. Do tej pory publikowała w kurierze poetyckim PoeciPolscy.pl, e-Tygodniku Literacko-Artystycznym Pisarze.pl, Babińcu Literackim, 2Miesięczniku. Piśmie ludzi przełomowych, Śląskiej Strefie Gender oraz w antologii Tuwimowskie klimaty (Inowłódz, 2016). Mieszka w Rajczy.

Damian Winczewski (ur. 1989) – doktor filozofii oraz absolwent studiów ekonomicznych. Interesuje się głównie filozofią współczesną i szeroko rozumianą współczesną myślą społeczno-polityczną, ze szczególnym skupieniem na tradycjach intelektualnych nawiązujących do filozofii marksistowskiej. Jest autorem szeregu artykułów dotyczących historycznych i teoretycznych problemów tego nurtu. Publikował w renomowanych periodykach zagranicznych takich jak Science & Society, Studies in East European Thought czy Film International. Obecnie zajmuje się badaniami nad dialektyką i opracowaniem współczesnego stanu wiedzy na temat jej aktualności i zastosowań.

Tatiana Zemliakowa – Dziennikarka, wykładowca, naukowiec, tłumaczka. Interesuje się poezją, literaturą, sztuką, malarstwem, fotografią. Pisze wiersze. W 2006 roku brała udział w „Ogólnoukraińskim spotkaniu młodych literatów w Koktebelu” (AR Krym), w 2011 – miasto Irpień, 2013 – miasto Worzel. W 2010 roku wydała pierwszy zbiór poezji Rojbusz na ciszy. Członek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy z 2013 roku. Wiersze tłumaczone na język białoruski i polski. Mieszka w Kijowie.

Mateusz Zieliński (ur. 1998) – Wiecznie młody, męski, heteroseksualny, biały student z licencją na filozofowanie. Często Kantuje oraz Hume’uje. Szczęśliwy posiadacz wąsa. Fan drzew pszenicznych na Oliwie oraz typowy Janusz. Każdego psa nazywa Azor. Lubi lizaki.

Wer Ziemian (ur. 2000) – Studentka filozofii na UG, najbardziej ciekawią ją granice i sposoby naszego poznania oraz umysł i świadomość. Początkująca artystka, która zdaje sobie sprawę, że niechęć do korporacji i nieopłacalne zainteresowania nie dadzą jej wygodnego życia. W latach ’70 pewnie byłaby hipiską. Kocha Gorillaz.

Mateusz Żbikowski (ur. 1994) – Absolwent filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje się egzystencjalizmem, okresem wojen napoleońskich oraz XIX w. literaturą i filozofią rosyjską. Hobbystycznie zajmuje się enologią oraz odtwarzaniem tradycyjnego sadu.

Tłumaczenia

Alain Badiou (ur. 1937) – Współczesny myśliciel francuski, związany z odnowionym zainteresowaniem metafizyką w filozofii. W swoich tekstach porusza tematykę prawdy, bytu, podmiotu oraz zdarzenia. W języku polskim dostępne jest tłumaczenie jego podstawowej pracy, traktatu Byt i zdarzenie, a także książek: Manifesty dla filozofii, Święty Paweł. Ustanowienie uniwersalizmu, Krótki traktat z ontologii przejściowej oraz Mały podręcznik inestetyki.

Gilles Deleuze (1925-1995) – Współczesny filozof francuski. Pisał o filozofii, literaturze, filmie i sztukach pięknych. Autor znanych monografii o twórczości Nietzschego, Spinozy, Leibniza, Kanta i Bergsona. Samodzielną i wysoce oryginalną refleksję rozwinął w pracach Różnica i powtórzenie, Logika sensu, a także książkach napisanych razem z Félixem Guattarim. Do tych ostatnich należy najbardziej znane dzieło duetu, Kapitalizm i schizofrenia, dwutomowa analiza, na którą składają się Anty-Edyp oraz Tysiąc plateau. Filozofia Deleuze’a nadal inspiruje twórców, jest żywo obecna w posthumanizmie, nowym materializmie i ontologii zwróconej ku przedmiotom.

László Dvárós (ur. 1953) – Filozof, publicysta, lingwista i teoretyk kultury. Prywatnie popularyzator literatury, tradycji i kuchni węgierskiej. Urodzony w Budapeszcie, w latach 70. wyemigrował do Paryża, wiedziony chęcią uczestnictwa w studenckim ruchu przemian światopoglądowych. Studiował i wykładał na Sorbonie. Doktor Honoris Causa Uniwersytetu w Debreczynie i Uniwersytetu w Dublinie. Jest autorem kilkunastu książek, najważniejsze z nich to: Manifest studencki, czyli szkice z zapomnianej rewolucji (1973), Podstawa struktury języka a kody kulturowe (1999), Rzeczywistość zarchipelagizowana (2007).